WordPress Accelerated Mobile Pages (AMP) Nasıl Kurulur? 0

Bu Yazı WP Yardım tarafından 8 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı. En son 22 Ocak 2018 tarihinde güncellendi.

AMP, Accelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar demektir. Artık mobil çağın hızla gelişmesinden sonra siteler responsiv tasarımlara daha çok önem vermeye başladı. Öyle ki birçok tema yapımcısı masaüstü temalarını farklı, mobil kullanıcıları için farklı temalar tasarlıyor. Buna rağmen mobil platformlarda siteler yavaş açılabiliyor. Google bunun için yeni bir proje olarak Accelerated Mobile Pages (AMP)’i duyurdu. Bir yıldan fazla süredir yayında olan AMP, tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Accelerated Mobile Pages’in açılımı Türkçede Hızlandırılmış Mobil Sayfalar demektir. Normal websiteleri beş saniyede açılıyorken, AMP’li bir sayfa bir saniyeden daha kısa bir sürede açılmaktadır.

Kaynak: Analytics verileri

Accelerated Mobile Pages (AMP) Nasıl Kurulur?

Kullanmış olduğunuz sistem eğer WordPress ise eklenti havuzundan hiç zahmet etmeden AMP kurabilirsiniz. Eğer Joomla kullanıyorsanız gene Joomla’nın eklenti havuzuna göz atmalısınız. HTML bir tasarım kullanıyorsanız AMP kurulumundaki geçerli kod yapısına bakabilirsiniz ve buna uygun bir şekilde HTML tasarımınızı AMP’ye çevirebilirsiniz.

AMP Kurulum Dokümanı https://www.ampproject.org/tr/docs/tutorials/create

Bu yazıda WordPress için AMP nasıl kurulur onu göstereceğim.

Öncelikle admin girişi yaptıktan sonra eklentiler bölümüne girin. Arama kısmına AMP yazıp bekleyin.

Hemen yükle butonuna bastıktan sonra eklenti birkaç dakika içerisinde yüklenecektir. Daha sonra etkinleştirin ve sitenizin herhangi bir yazısına girip, sonuna /amp yazın. Eğer siteniz şu şekilde görünüyorsa AMP’yi başarılı bir şekilde kurmuşsunuz demektir.

Automattic tarafından yayınlanan bu eklenti sade bir görünüm sağlamaktadır. Ayrıca anasayfa’yı desteklememektedir. AMP’nin nasıl olduğunu görmek ve denemek için bu giriş seviyesindeki eklentiyi kullanabilirsiniz.

Eğer daha profesyonel bir eklenti düşünüyorsanız bu konuda en yaygın eklenti AMP for WP isimli eklentidir.

Bu kaynaktan AMP for WP isimli eklentinin nasıl kurulacağını detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

https://www.ampkurulumu.com/wordpress-amp-kurulumu-amp-for-wp/

Konuyla ilgili içerikler:

WpYardım Hakkında

WordPress Yardım

Başta WordPress olmak üzere seo, hosting gibi alanlarda tecrübelerimi ve tavsiyelerimi sizler için hazırladım. Ayrıca iletişim formundan sorduklarınızı da makale olarak cevaplıyorum. Beni takip etmeye devam edin :)

Henüz yorum yapılmamış.

Bu Yazıya Yorum Yap